Wakacje na Dolnym Śląsku

Wielu naszych weekendowych Gości ze smutkiem i niedosytem opuszcza Krainę Wygasłych Wulkanów. Na pocieszenie mówimy im krótko: wakacje na Dolnym Śląsku – to jest rozwiązanie! Początkowo spotykało się to ze sporym zdziwieniem. Lato kojarzy się przecież z plażowaniem, a wyjazd w góry to tylko Tatry, Bieszczady czy Karkonosze. Nic bardziej mylnego! Wakacje na Dolnym Śląsku są w modzie. Z roku na rok coraz większa liczba turystów odwiedza nasze okolice. Jak dobrze zaplanować wakacje na Dolnym Śląsku? Oto kilka naszych wskazówek.


Wakacje na Dolnym Śląsku

Utarło się, że góry na Dolnym Śląsku to tylko Karkonosze, a jak baza wypadowa to wyłącznie Karpacz lub Szklarska Poręba. Obalamy ten mit! Jak okiem sięgnąć ze Śnieżki widać rozległą krainę w której aż roi się od ciekawych miejsc, szlaków turystycznych i wszelakich atrakcji. Planując wakacje na Dolnym Śląsku warto spojrzeć na ten obszar „szerzej”. Nie mamy tutaj na myśli wyłącznie Pogórza Kaczawskiego. Rudawy Janowickie, Góry Bystrzyckie, okolice Kłodzka czy Gór Stołowych to istna kopalnia ciekawych miejsc. Nasz ukochany Grodziec to przecież tłumnie odwiedzana miejscowość już od połowy XIX wieku. Wiele takich perełek z bogatymi tradycjami znajdzie się na Dolnym Śląsku. Miłośników górskich wędrówek z pewnością zainteresują Góry Izerskie czy szlaki prowadzące przez szczyty wygasłych wulkanów. Coraz większą popularnością cieszy się również pieszy szlak „Zamków Piastowskich”. Oferta jest ogromna. Trzeba po prostu spojrzeć szerzej.

Kraina odkrywców

Jeśli nie słyszeliście jeszcze o Paszporcie Odkrywcy to znaczy, że przed Wami przygoda życia! Myli się ten kto uważa, że zabawa w pieczątki jest dobra dla dzieci. Odwiedzając nasze strony i spędzając wakacje na Dolnym Śląsku można pięknie połączyć odpoczynek ze zwiedzaniem, a zwiedzanie z edukacją. Nikt nie posadzi tutaj turystów w szkolnej ławce. Pisząc o edukacji mamy na myśli bogatą i wszechstronną ofertę warsztatową. Można poznać ciekawostki geologiczne, spróbować sił w produkcji kosmetyków naturalnych czy zobaczyć od kuchni jak wygląda pracownia ceramiczna. Paszport Odkrywców to niezwykły program, który łączy najciekawsze miejsca Krainy Wygasłych Wulkanów. Na wiernych odkrywców czeka pamiątkowy medal i dyplom, który odebrać można w Sudeckiej Zagrodzie Edukacyjnej. Więcej o programie można znaleźć TUTAJ.

Dolny Śląsk dla każdego

Nie jest to pusty slogan. Z radością patrzymy na uśmiechnięte twarze rodzin z dziećmi, wypoczywających par w średnim wieku, szukających ciszy emerytów czy ciekawych świata singli. Wszyscy znajdą na Dolnym Śląsku coś dla siebie. Oczywiście wachlarz zainteresowań może być ogromny, ale również nasza okolica to rozległy teren gdzie w zasięgu godziny jazdy samochodem można odkryć niezwykłe miejsca. Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy, malowniczy Zamek Czocha, klimatyczny Lwówek Śląski, przepiękne Jezioro Pilchowickie z zaporą czy Ostrzycę z przepiękną panoramą okolicy. Wakacje na Dolnym Śląsku spędzić można aktywnie lub leniwie. Im dłuższy pobyt tym mniej kompromisów. To co również wyróżnia ten region to fakt, że tutaj zawsze jest coś ciekawego po drodze. Goście jadący z Monte Cumy do Zamku Książ po drodze odwiedzają Złotoryję, Jawor i Strzegom, a wrócić mogą przez Kamienną Górę, Bolków, Świerzawę i Pielgrzymkę. Planując jakąkolwiek trasę chętnie doradzamy co ciekawego jest do zobaczenia po drodze.

Królowa Śniegu

Burząc mity o Dolnym Śląsku nie zapominamy jednak o tych miejscach najbardziej popularnych. Zalicza się do nich Śnieżka. Doskonale widać ją z okien Monte Cumy. Gości przybywających na Dolny Śląsk pierwszy raz namawiamy na górską przygodę. Z Grodźca do Karpacza jedzie się niezwykle malowniczą drogą, a wybierając wariant przez Górę Szybowcową i Cieplice-Zdrój zobaczyć można przepiękne oblicze Kotliny Jeleniogórskiej. Będąc u podnóża Śnieżki warto zobaczyć także Kościół Wang i wybrać się do Szklarskiej Poręby, żeby zobaczyć Wodospad Szklarki i Kamieńczyka. Co z górskimi wyprawami? Nie chcąc zrywać się bladym świtem podpowiadamy sposób z którego sami korzystamy. Zamiast wchodzić na górę można wjechać tam kolejką. Czas zaoszczędzony na podejściu można przeznaczyć na wędrówkę po grzbiecie Karkonoszy. Kolejki dają dwie opcje. Wjeżdżamy z Karpacza na Kopę i udajemy się na Śnieżkę lub ze Szklarskiej Poręby wyjeżdżamy na Szrenicę i idziemy do źródeł Łaby, Wodospadu Panczawskiego czy na Śnieżne Kotły. Wprawne oko zauważy stamtąd w oddali górę z Zamkiem Grodziec. Taki wyjazd w Karkonosze z Grodźca daje sporo możliwości, a po powrocie można zrelaksować się w ciszy i spokoju, której trudno szukać w górskich kurortach.

Oaza spokoju

Wakacje na Dolnym Śląsku mają również jedną, ogromną zaletę. Przy odpowiednim planowaniu można niemal w 100% uniknąć korków na drogach, tłumów na szlakach czy kolejek w restauracjach. Oczywiście są momenty i miejsca kiedy będzie trzeba się z tym zmierzyć – Agatowe Lato w Lwówku Śląskim czy Święto Ceramiki w Bolesławcu przyciągają tłumy turystów. To są jednak momenty i „epizody”. Zazwyczaj jest w naszej okolicy niezwykle spokojnie. To sprzyja niespiesznemu zwiedzaniu we własnym tempie i nic nie odbiera radości wakacyjnej przygody. Zawsze z trwogą oglądamy korki w drodze do Morskiego Oka w Tatrach i z radością patrzymy na naszą drogę na zamek po której bez stresu spacerują rodziny z dziećmi, przemykają rowerzyści czy zapaleni wędrowcy z plecakami. Ktoś kto raz rozsmakował się w dolnośląskim spokoju z pewnością będzie do niego wracał. Obszar jest na tyle rozległy, że nawet duży wzrost popularności nie sprawi, że ta oaza spokoju przestanie istnieć.

Koniec języka za przewodnika

Mnogość miejsc sprawia, że wielu naszych Gości ma problem z doborem odpowiedniej trasy i wyborem miejsc do zwiedzania. To jednak może stać się prostsze! Chętnie pomożemy każdemu uszyć jego wymarzone wakacje na Dolnym Śląsku. Rozumiemy, że rodzina z dziećmi ma inne oczekiwania niż grupa przyjaciół czy miłośników historii. Bez problemu zadzwońcie do nas lub napiszcie wiadomość, a my pomożemy w stworzeniu ciekawej wakacyjnej przygody na Dolnym Śląsku. Z wielką radością czekamy na Was!

Kontakt:

Telefon: +48 691 110 990 lub +48 507 069 428
Email: rezerwacje@montecuma.pl